UCHWAŁA NR XXV / 211 /09


UCHWAŁA NR XXV / 211 /09

RADY MIEJSKIEJ W CHOCIWLU

z dnia 10 czerwca 2009 r

w sprawie zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego

 

Na podstawie art. 18 ust. 2, pkt 15 ustawy z 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 42 ust. 7 pkt 1 w związku z art. 91d ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) Rada Miejska w Chociwlu, uchwala, co następuje:

§ 1. Przepisy uchwały stosuje się do nauczycieli zatrudnionych w publicznych szkołach i placówkach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Chociwel

§ 2. Przepisy uchwały stosuje się do nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny  w poszczególnych okresach roku szkolnego z powodu:

1) wcześniejszego zakończenia zajęć w klasach programowo najwyższych,

2) odbywania praktyk zawodowych przez uczniów lub słuchaczy,

3) różnej ilości godzin w poszczególnych semestrach roku szkolnego, wynikającej z planów nauczania.

§ 3. 1. Nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze zajęć, dla których ustalony plan zajęć w danym okresie roku szkolnego nie wyczerpuje obowiązującego tego nauczyciela wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych lub przekracza ten wymiar, z powodów określonych w § 2 zobowiązani są do realizowania w innych okresach trwania roku szkolnego takiego wymiaru tygodniowej liczby godzin zajęć (zwiększonego lub zmniejszonego), aby średni wymiar zajęć nauczyciela w ciągu roku szkolnego odpowiadał obowiązkowemu tygodniowemu wymiarowi godzin zajęć, określonemu w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela oraz w odpowiednich przepisach wydanych na podstawie art. 42 ust. 7 pkt 3 Karty Nauczyciela.

2. Ustalony dla nauczyciela na zasadach określonych w ust. 1 tygodniowy wymiar godzin zajęć różny w poszczególnych okresach roku szkolnego, nie może w okresach realizacji zwiększonego wymiaru godzin zajęć przekraczać z tego tytułu 1,25 etatu.

3. Plan zajęć ustalony według zasad, o których mowa w ust. 1, powinien być określony dla każdego nauczyciela w planie organizacyjnym na dany rok szkolny i podany nauczycielowi do wiadomości przed rozpoczęciem roku szkolnego.

§ 4. Nauczycielom zatrudnionym w niepełnym wymiarze zajęć, realizującym różny wymiar zajęć w poszczególnych okresach roku szkolnego, w umowie o pracę należy określić średni wymiar godzin zajęć dla całego okresu zatrudnienia.

§ 5. Przykładowy sposób obliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć oraz liczby godzin ponadwymiarowych według zasady określonej w § 3 przedstawia załącznik do uchwały.

§ 6. Wykonywanie uchwały powierza się dyrektorom szkół i placówek.

§ 7. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa z mocą obowiązującą od dnia 1 września 2009 roku.

Przewodnicy Rady Miejskiej

inż. Krzysztof Zych

Załącznik do Uchwały Nr XXV / 211/09

Rady Miejskiej w Chociwlu

z dnia 10 czerwca 2009 r.

Nauczyciel języka polskiego zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć zobowiązany jest zrealizować w ciągu trwania zajęć lekcyjnych w roku szkolnym średnio 749 godzin zajęć dydaktycznych, zaliczanych do pensum.

Wymiar pensum wynosi dla tego nauczyciela 18 godzin tygodniowo. Zajęcia dydaktyczne trwają w szkołach przez 10 miesięcy. Zgodnie z zasadą - miesięczna liczba godzin jest wynikiem pomnożenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin, o którym mowa w art. 42 ust. 3 KN, przez 4,16 (z zaokrągleniem do pełnych godzin) - stąd w ciągu 10 miesięcy mamy - 18x4,16x10 = 749 godzin zajęć dydaktycznych.

Jeżeli uwzględni się fakt, że po odejściu klas maturalnych w okresie maj - czerwiec ustalony dla tego nauczyciela plan zajęć będzie obejmował np. tylko 10 godzin tygodniowo, tj. tylko 82 godziny w ciągu dwóch miesięcy (10x4,16x2), to żeby możliwe było zatrudnienie tego nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć, tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych w miesiącach wrzesień - kwiecień musi zostać ustalony w wymiarze 20 godzin, co wynika z następującego działania kalkulacyjnego - ((749-82):(8 m-cy x 4,16)). Średni wymiar pensum dla tego nauczyciela, w ciągu całego roku szkolnego wynosi jednak nadal 18 godzin.

Godziną ponadwymiarową w tym przypadku będzie każda godzina dydaktyczna realizowana przez nauczyciela powyżej 20 godzin w okresie miesięcy od września do kwietnia i każda powyżej 10 godzin realizowanych w miesiącach maju i czerwcu.

Przewodniczący Rady Miejskiej

inż. Krzysztof Zych

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Robert Rusin 06-07-2009 14:02:04
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Urszula Woch 06-07-2009
Ostatnia aktualizacja: Robert Rusin 06-07-2009 14:02:04